Земельна афера: як МАФ на Прирічній став нерухомістю, щоб отримати комунальну землю за 3,5 млн грн

В розпорядженні нашої редакція потрапили документи, які можуть свідчити про спроби спритних ділків привласнити комунальну землю на вулиці Прирічній орієнтовною вартістю в понад 3,5 млн грн. Підставою для реєстрації землі стала «нерухомість», яка фактично є кіоском і не могла бути зареєстрована в державному реєстрі відповідно до законодавства. 

Мова йде про земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:78:028:0014) площею 0.0541 га, яка розташована біля будинку по вул. Прирічній, 17.

Як нам стало відомо, 04.10.2021 року державним кадастровим реєстратором відділу № 3 управління в Ізюмському районі у Харківській області Діхтярьовою здійснено реєстрацію земельної ділянки площею 0,0541 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі, яка розташована за адресою вул. Прирічна, 17-Е.

Відповідно до законодавства державна реєстрація земельної ділянки можлива ліше після погодження у встановленому порядку органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування. В свою чергу Департамент земельних ресурсів КМДА не надавав такого погодження. Тобто державна реєстрація земельної ділянки здійснена з порушеннями.

Тимчасова споруда стала нерухомістю

Підставою для реєстрації цієї земельної ділянки стала технічна документація із землеустрою, яка розроблена на замовлення громадянки Кічко О.Ю. для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі за адресою вул. Прирічна, 17-Е.

Зазначена документація містить технічний паспорт, який видала фізична особа підприємець Іванюта А.В. В ньому без підтверджуючих документів зазначено, що споруда була побудована громадянкою Кічко О.Ю. господарським способом у 1991 році. Але згідно інформації Департаменту містобудування та архітектури КМДА станом на 01.11.2022 року місто уклало договір щодо пайової участі № 09539-22/19 з Кічком М.Ю. для розміщення тимчасової споруди на вул. Прирічній, 17.

Неіснуюча адреса

Також на підставі технічного паспорту на «нерухомість» виданого ФОП з’являється адреса вул. Прирічна, 17-Е. Проте в КМДА, яка має виключне право присвоювати нові адреси нежитловим будівлям, відсутня інформація щодо надання такої поштової адреси по вул. Прирічна, 17-Е. 

Порушення законодавства

Відповідно до статті 5 частини 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди не підлягають державній реєстрації. Тобто не можуть бути зареєстровані як нерухоме майно.

Крім цього, реєстрація права власності на нежитлову нерухомість відповідно до законодавства можлива лише за наявності документів про присвоєння поштової адреси.

Також слід зазначити, Міністерство юстиції України 12.09.2022 року анулювало свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватному нотаріусу Сазановій О.М., яка зареєструвала право власності на цю «нерухомість». Підставою стали неодноразові порушення нею законодавства, яке завдало шкоди фізичним та юридичним особам, при вчиненні нотаріальних дій, які встановлені рішеннями судів.

Що можна з цим зробити?

Наразі Київська міська прокуратура має всі повноваження в судовому порядку скасувати державну реєстрацію цієї «нерухомості» та реєстрацію в державному земельному кадастрі земельної ділянки. Таким чином захистити інтереси територіальної громади міста Києва, мешканців сусідніх будинків, які багато років сплачують за обслуговування та прибирання цієї прибудинкової території.

В разі відсутності відповідних дій зі сторони прокуратури, невдовзі в Київраді може зявитися проект рішення про передачу комунальної землі вартістю 3,5 млн грн. Це може призвести до суспільного резонансу із-за її можливої подальшої забудови та вже виявлених порушень при її реєстрації.