Велика Окружна дорога: скільки і як хотіли вкрасти

8 листопада 2019 року Служба безпеки України провела обшук в одному з офісів у бізнес-центрі «Парус». Слідчі заходи пов’язані з документуванням протиправної діяльності посадових осіб КМДА, КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» і ТОВ «Еко-Буд-Трейд» під час освоєння бюджетних коштів в сумі близько 800 млн грн в ході реалізації проекту «Будівництво Великої Окружної дороги» в Оболонському районі. Про це повідомляє УНІАН.


За даними слідства, чиновники КМДА спільно з посадовцями комунальних і приватних підприємств мали намір привласнити значну суму коштів з майже мільярда гривень, виділених з бюджету на будівництво. За інформацією правоохоронних органів, у вказаній протиправній схемі розкрадання бюджетних коштів підозрюють і народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя» Вадима Столара.

Яким чином і якою сумою бюджетних коштів хотіли заволодіти?

Відповідно до ухвали Голосіївський районний суд міста Києва від 08 жовтня 2019 року на початку 2017 року у невстановлених посадових осіб ТОВ «Еко-Буд-Трейд» виник злочинний умисел на вчинення розтрати та заволодіння коштами міського бюджету з подальшим їх привласненням, для чого було розроблено механізм штучного завищення вартості будівництва вказаного об`єкту.

З метою обґрунтування штучного завищення вартості будівництва Великої окружної дороги на ділянці проспекту М. Рокоссовського до вулиці Богатирська посадовими особами ТОВ «Еко-Буд-Трейд» до вказаної протиправної діяльності було залучено директора проектної організації – ТОВ «Інститут «Київдормістпроект», який в квітні 2017 року направив на адресу КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» (замовника) лист про виявлення непридатності ґрунтів для будівництва окружної дороги та необхідності його вивезення та заміни на пісок.

У подальшому, з метою обґрунтування завищення вартості будівництва окружної дороги, КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» наприкінці жовтня 2017 року укладено договір з ФОП, яким надано технічний звіт про наявність слабких ґрунтів на відрізку будівництва, які підлягають заміні.

Крім того, з метою додаткового обґрунтування завищення вартості будівництва окружної дороги генеральним підрядником ТОВ «Еко-Буд-Трейд» укладено договір з ДП «Науково-дослідний інститут будівельного виробництва» на проведення науково-дослідних робіт. У свою чергу, ДП «Науково-дослідний інститут будівельного виробництва», на виконання умов договору, уклав договір субпідряду з ДП «УКРНДІЦИВІЛЬПРОЕКТ» на виконання інженерно геологічних робіт, а саме буріння 15 свердловин глибиною до 10 м. на об`єкті.

За результатами проведеної роботи службовими особами ДП «НДІБВ» виготовлено та надано «Звіт про науково-дослідну роботу визначення можливості використання грунтів в якості основи автомобільної дороги на об`єкті «Будівництво Великої окружної дороги на ділянці від просп. М. Рокоссовського до вул. Богатирської у м. Києві», в якому зазначено, що в результаті виконаних інженерно-геологічних вишукувань встановлено, що в активній зоні насипу запроектованої автомобільної дороги виявлені насипні (звалищні) ґрунти, в яких вміст будівельного сміття і побутових відходів з включенням органічних речовин та торфу складає до 75 %. Також у вказаному звіті зазначено про необхідність вибірки виявлених ґрунтів в обсязі 507976 м3 та заміни їх на місці ґрунти з ущільненням.

На підставі зазначених звітів, генеральним проектувальником ТОВ «Інститут «Київдормістпроект» за погодженням із замовником будівництва КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» до складу робіт з будівництва окружної дороги включено додаткові роботи з заміни слабких та торфованих ґрунтів в результаті чого кошторисна вартість об`єкта була збільшена на 800 млн. грн.

В подальшому на підставі вищевказаних документів замовником будівництва отримано експертний звіт ДП «Укрдержбудекспертиза», затверджений ДП «Укрдержбудекспертиза», в якому зазначено що вартість будівельних робіт з урахуванням коригування, станом на 10.10.2018 становить 1,125 млрд. грн.

Розпорядженням виконувача обов`язків голови КМДА № 355 від 27.02.2019 було перезатверджено робочий проект будівництва.

23.08.2019 року за участю спеціалістів ДП «Українська геологічна компанія» було вилучено зразки ґрунтів зі свердловин з метою їх лабораторного дослідження та встановлення їх морфологічних властивостей.

Згідно геологічного висновку за результатами досліджень встановлено наступне:

– В геологічному розрізі ділянки, супісків пилуватих, які є малопридатними для будівництва не виявлено;

– Неоднорідних ґрунтів, які складаються із матеріалів деревини, волокнистих матеріалів та гниючого будівельного сміття, з твердими включеннями, розмір яких перевищує 30 см не виявлено.

Таким чином службові особи ТОВ «Еко-Буд-Трейд» (генеральний підрядник), службові особи ТОВ «Інститут «Київдормістпроект» (генеральний проектувальник), службові особи ФОП шляхом штучного завищення вартості об`єкту будівництва та внесенням до проектно-кошторисної документації відповідних змін, вчинили замах на заволодіння коштами міського бюджету в сумі 800 млн. грн., які повинні були бути перераховані на рахунок Генерального підрядника будівництва ТОВ «Еко-Буд-Трейд».