Відкрито третю чергу реконструкції парку «Наталка»

До 2015 року територія парку «Наталка» була занедбана, юридично не вважалася парком, а його половина належала приватному власнику. Однак у 2015 році місцеві активісти об’єднались у ГО «Парк Наталка» прагнучи створити найкомфортніше місце відпочинку в Києві.

За часів Черновецького, цю частину сучасного парку — передали в оренду «Київміськбуду-1» під будівництво спортивно-торгового комплексу. У 2015 році активісти громадської організації «Парк Наталка» почали кампанію з повернення землі до комунальної власності та поступово наводили тут лад: збирали шприци, чистили дерева, проводили толоки, влаштовували добросусідські свята, організували літній безкоштовний кінотеатр. В результаті 94 депутати Київради проголосували за надання території статусу парку та повернення 7 гектарів до комунальної власності.

Після приєднання до території парку ще 7 гектарів урочища постало питання і їхньої реконструкції. Протягом 2 років ГО «Парк Наталка» провела 2 професійних опитування – на 1500 та 800 людей, а також низку публічних зустрічей: активісти запитували мешканців району, що вони бажають побачити у парку. Зібрану інформацію врахували і на базі цих даних розробили Концепцію реконструкції частини парку «Наталка» (7 гектарів). КО «Київзеленбуд» прийняв документ як технічне завдання.

Однак згодом знайшлися незадоволені новою візією парку. Тому 11 серпня 2017 року була створена робоча група, до складу якої увійшли усі зацікавлені. Результатом роботи стало засідання 29 серпня, на якому 120 підписантів-членів робочої групи схвалили протокол. У ньому погодили 5 коректив до технічного завдання на проектування. Усе інше залишилося без змін.

Третя черга реконструкції парку «Наталка» розпочалася у березні 2018 року на території площею 7,35 га. Окрім цього були проведені і роботи з благоустрою території площею 1,4 га. яка знаходиться поруч з 7 га.

6 листопада 2019 міська влада офіційно відкрила третю чергу реконструйованого парку. Так, було влаштовано вхідну групу, що веде до оновленої частини парку та площу біля неї. Для комфортних прогулянок прокладено 10800 кв. м. доріжок з ФЕМ, сходи для зручного пересування між локаціями та пандуси для маломобільних груп населення, встановлено по 60 сучасних лав та урн, а також 5 круглих лав навколо дерев. Для влаштування освітлення було встановлено 139 опор. Легко орієнтуватися на території парку допомагають навігаційні таблички.

Створено чимало майданчиків на різний вік та вподобання. Влаштовано два спортивних поля: футбольне площею 964 кв. м. та багатофункціональне для баскетболу, волейболу, тенісу та інших ігор на 508 кв. м. Сучасне освітлення дозволяє грати на полях навіть у вечірній час – встановлено 6 опор для прожекторів (6 м) та 9 звичайних паркових ліхтарів. Крім того, у третій частині розташовані майданчик для занять ворк-аутом (255 кв. м.), спортивний  майданчик з інклюзивними елементами (235 кв.м.), а також бігова доріжка загальною площею 1035 кв. м.

«Оскільки парк «Наталка» – це місце для сімейного відпочинку, дітям приділили особливу увагу. Під час третьої черги реконструкції встановили один з найбільших в столиці інтерактивних мультимайданчиків загальною площею 2100 кв. м., де діти зможуть погратися в будиночках хоббітів та залізти на 3-метрову мотузкову піраміду. Подбали і про домашніх улюбленців, створивши спеціальну зону для них – місце для публічного простору для вигулу тварин (ППВТ)», – розповідає в. о. генерального директора КО «Київзеленбуд» Олексій Король.

Хоча варто зазначити, що міська влада її зробила не з таким наповненням елементів і функціональним зонуванням які понад 2 роки розробляли і пропонували місцеві мешканці та активісти ГО “Парк Наталка”.

Різницю між очікуванням і реальністю можна побачити на схемах.

Концепція розроблена активістами ГО

Схема побудованого дитячого майданчика міською владою

Також, не дивлячи на велику підтримку мешканців району, не дивлячись що у остаточно затвердженому проекті на громадських обговореннях були залишені необхідні елементи для функціонування літнього безкоштовного кінотеатру. Міська і районна влада проігнорувала такі побажання мешканців і зробила все для припинення його роботи.

В реконструйованій частині парку, створені свої арт-об’єкти та родзинки. Велика кульбаба квітне посеред яскравої клумби біля сходів, а далі розміщені масивні арки з пергол, які поступово обплетуться виткими рослинами, квітучими ліанами та будуть створювати мереживні тіні у тунелях. Для маленьких любителів квестів виростили лабіринт із живоплоту із 4500 кущів.

Щоб додати оновленій частині парку барв, працівники КП УЗН Оболонського району влаштували 5,8 га газону, висадили 328 дерев, 2050 кущів (крім, лабіринту) та більше 2000 яскравих квітів. У третій черзі влаштовано поливо-зрошувальну систему, розбиту на 41 зону, загальною протяжністю труб 21000 м.п.

Зазначимо, що до створення сучасного парку на даній території росли лише тополя, шелюга, клен, береза, верба й дуб. Сьогодні ж парк «Наталка» нагадує ботанічний сад, в якому можна побачити також листяні платан, кілька сортів клену, ліквідамбар, липу, ясен, горобину, хвойні ялину, сосну, псевдотсугу, тую, ялівець, квітучі декоративну яблуню, сакуру різни сортів, сливу, катальпу, магнолію. В десятки разів поповнився й асортимент декоративно-листяних кущів та багаторічних рослин.

З метою підтримання порядку та безпеки гостей парку встановили 20 камер відеоспостереження та 6 сигнальних кнопок.

Окрім реконструкції території парку, активістами була розроблена і концепція по створенню «Арт-кесону». Тунель почали будувати у 1936 році для створення тунелю під Дніпром. Але цей проект був нереалізован, а від нього в парку залишився так званий «Кесон» в якомі і пропонувалося створити публічний простір.

Проектом передбачалося створити три основні зони.
1. Вхідна група з пандусом і різнорівневим майданчиком, який виконує функцію сходів. Саме з цієї зони ви потрапляєте всередину тунелю. Навколо передбачено місця для сидіння під перголами, які кріпляться металевими тросами до рейок, виступаючих з бетонною конструкції.
2. Головна частина – основна зала, де саме і будуть відбуватися артвиставки, світові інсталяції, по периметру розвішані картини, схеми-креслення. Простір зали – безбарєрний. Вертикальні частини стін за бетонними пілонами являють собою екрани, на яких буде транслюватися відеоконтент. В бетонних пілонах на металевих табличках будуть зображені креслення самого кесону. Верхній круглий отвір буде закриватися тріплексом з різнокольоровим вітражем.
3. Майданчик перед кесоном. Це – територія для спілкування, яка вкрита альпійським газоном. На ній можуть розміщуватися вуличні артінсталяцї, скульптури сучасного мистецтва. Також передбачено міні сцену у вигляді “монорейкової платформи”, яку можна використовувати як для проведення мастер-класів і виступу спікерів, так і для невеликих артвистав.

Але реалізація цього проекту під великим питанням, адже кесон знаходиться у приватній власності. За чутками, теперішній власник хоче його використати як частину нового ресторану, який хоче побудувати в парку «Наталка».