Керуючу компанію оштрафували на 2,5 млн грн за невиконання припису Держпродспоживслужби

У лютому 2019 року перевіркою ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві, проведеної у КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва», були виявлені серйозні порушення чинного законодавства. Із-за невиконання припису, що зобов’язує комунальне підприємство здійснити перерахунки квартплати мешканцям будинків Оболонського району, на нього був накладений штраф у  майже 2.5 мільйонів гривень. Про це повідомляє Спілка власників житла України.

Керуючій компанії видано припис, яким зобов’язано здійснити перерахунок за застосування в період з 01.07.2017 по 31.01.2019 тарифу, затвердженого скасованим та протиправним розпорядженням; перерахунок за прибирання та обслуговування частини прибудинкової території, закріпленої за іншим комунальним підприємством; здійснити перерахунки за невиконані роботи з обслуговування вентиляційних каналів.

Незважаючи на те, що справа щодо правомірності встановлення тарифів у Києві була направлена Верховним Судом на новий розгляд, приписи Держпродспоживслужби досі не були скасовані судом. Крім цього, на останньому судовому засіданні у справі Оболонського району, що відбулося у червні, представники підприємства та РДА/КМДА/КМР одноголосно заявляли про необхідність перенесення засідання, вочевидь очікуючи зазначеного рішення Верховного Суду. Крім цього, судом як першої, так і апеляційної інстанції було відмовлено у реалізації заходів забезпечення позову, шляхом зупинення дії припису на час розгляду.

Варто зауважити, що припис був виданий не лише на основі застосування оспорюваних у суді тарифів, а й інших порушень, таких як включення “чужої” площі прибудинкової території та ненадання певних послуг, включених до тарифу.

Виданим приписом було зобов’язано комунальне підприємство здійснити перерахунки мешканцям будинків Оболонського району у встановлений строк, що не було виконано.

12 липня 2019 року було ухвалене рішення ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві, яким визначено застосувати до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» штраф у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки — у розмірі 2.475.434,64 грн. Сума штрафних санкцій повинна бути сплачена до державного бюджету.

У свою чергу, вочевидь очікуючи такого рішення та розвитку подій, розпорядженням КМДА від 16 травня 2019 року № 870 були внесені зміни до статуту комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва».
З системного аналізу зазначених змін до статуту вбачається, що єдина суттєва зміна була здійснена у пункту 4.1 статуту — а саме статутний капітал підприємства був зменшений з 22.573.500,00 грн до 1.830.783,86 грн, тобто понад на 20 мільйонів гривень, або на 91%.

При цьому, на відміну від попередніх редакцій статутів комунальних підприємств — керуючих компаній районів, що були затверджені в один час — розпорядженнями КМДА №№ 1–10 від 6 січня 2015 року, цього разу зміни торкнулися лише вибірково КП Оболонського району.

Спілка власників житла України був направила запит до міської влади щодо причин зменшення статутного капіталу комунального підприємства, оскільки як відомо, засновником і власником комунальних підприємств — керуючих компаній з обслуговування житлового фонду районів міста Києва є територіальна громада міста Києва.

Відзначимо, що директором КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району» з 5 травня 2016 року по 22 квітня 2019 працювала Людмила Сагайдак.