Завдяки громадському бюджету в Пуща-Водиці відновили історичний місток та почистили ставок
В Пуща-Водиці капітально відремонтований історичний місток та почистили ставок «Горащиха». Це все стало можливе завдяки реалізації проекту «Очищення та облаштування озер Пущі-Водиці» в рамках громадського бюджету 2017 року. Про це повідомляє сторінка «Пуща-Водиця» в Facebook.
Мальовнича природа Пуща-Водиці притягує тисячі відпочиваючих. Це і не дивно, адже якщо хоч раз прогулятися по тропам через соснові ліси, насолоджуючись чистим повітрям, то в Пущу захочеться повертатися знову і знову. А якщо цей маршрут проходить навколо озер в оточенні чудових краєвидів – ці природні пейзажі будуть щоразу перехоплювати подих під час прогулянок.
Свою назву Пуща-Водиця отримав від слова «пуща», тобто густий, непрохідний ліс, і невеликої річки «Водиці», якої, на жаль, вже не існує. Кліматичний курорт знаходиться між річками Горенка та Котурка. На цих річках існують численні ставки, такі як Сапсаїв, Міський, Горащиха, Двірець, Карачун та ще кілька невеликих ставків.
Оскільки останні десятиліття курорт занепадає, на жаль, і увага до його рекреаційних об’єктів зменшувалась. Через вплив природніх і людських чинників колись доглянуті стави стали захаращеними.
Для привернення уваги та початку процесу їх очистки та облаштування у 2017 році було подано на «Громадський бюджет» проект: Очищення та облаштування озер Пущі-Водиці. Його вартість склала 780 300 гривень. За нього проголосувала 971 людина. Автор проекту: Олександр Чепурко.
Як йдеться в повідомлені сторінки, проект подавався для привернення уваги до проблеми захарашених ставів, адже їх повна очистка (площа понад 20 гектарів) коштує десятки мільйонів гривень, в той час як максимальна вартість проекту на той час складала 1 мільйон гривень. Як виявилося, проект подавався недарма.
23 червня 2017 року знаменитий пляж «Пуща-Водиця», що знаходиться на ставку «Горащиха» отримав міжнародну відзнаку «Блакитний прапор». Блакитний прапор – це міжнародна екологічна відзнака, яку отримують найчистіші пляжі світу. Рішення про нагороду ухвалює незалежне міжнародне журі. Воно оцінює пляжі за 33-ма критеріями, що стосуються екологічної освіти та інформації, якості води, екологічного менеджменту, безпеки. Окрім розвинутої інфраструктури на пляжі в Пуща-Водиці чергують рятувальники і є навіть крісло-амфібія для маломобільних відпочивальників. В 2017 році в Києві отримали таку відзнаки лише 3 пляжі. Даний екологічний сертифікат видається на 1 рік. Дію статусу продовжують за умови подальшого дотримання суворих вимог.
Завдяки небайдужості громади, яка активно підтримувала проект не лише голосуванням, а й агітацією за нього, відповідні структури, що приймали рішення, на яких пляжах створювати умови для отримання відзнаки, обрали пляж «Пуща-Водиця».
Також, КП «Плесо» взяло на свій баланс ставок «Карачун». Тепер комунальники матимуть можливість доглядати за ним.
Другий позитивний момент – це проведення самих робіт по очищенню та облаштуванню ставів.
В 2017 році комунальне підприємство «Плесо» провело тендер: Поточний ремонт (будівельні роботи та поточний ремонт) (забезпечення реалізації громадського проекту № 327 «Очищення та облаштування озер Пущі-Водиці»).
Переможцем тендеру стала компанія ТОВ «Будівельні Технології» з пропозицією 778 692 гривень (з них 20% ПДВ).
Що було зроблено за ці кошти?
Біля парку «Пуща-Водиця» знаходиться історичний місток через став «Горащиха». На фотографіях, датованих 60-ми роками, можна побачити, що на ньому була альтанка з унікальним різбленням. З часом гарний місточок змінювався. В 90-х роках було замінено альтанку на більш простішу, а в 2009 році і та була прибрана. Як він виглядав в 2017 році можна побачити на фото.
Завдяки проекту вдалося провести його капітальний ремонт, а головне – тепер він офіційно стоїть на балансі КП «Плесо», яке за нього відповідає. Тепер комунальники за необхідністю будуть проводити його поточні та майбутні капітальні ремонти. Це стосується і опор, які з часом теж буде необхідно замінити.
Також, відбулася очистка ставу «Горащиха». Декілька тижнів робітники очищали його від сміття та дерев, що в нього впали. Таким чином вдалося прибрати джерела забруднення, які негативно впливали на стан якості води у ньому.
Як зазначає спільнота, перемога і реалізація цього проекту дозволила привернути увагу до проблеми захаращеного стану водних об’єктів. Міська влада побачила запит громади щодо необхідності їх очищення та облаштуванню.
Окрім цього, це питання тепер буде вирішуватись системно, що, в свою чергу, дозволить відроджувати потенціал міського курорту Пуща-Водиця.